16 lutego 2017r. uczniowie klas VI i V naszej szkoły uczestniczyli w niezwykłej lekcji przyrody ,, na żywo” transmitowanej on- line z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Lekcję prowadziła mgr Dagmara Bożek- Andryszczak uczestniczka 40 wyprawy antarktycznej. Na Wyspie Króla Jerzego w Arktyce znajduje się jedyna polska stacja badawcza założona 26 I 1977r. i oddalona od Polski ponad 14 tys.km. Stacja działa przez cały rok. Grupę zimującą stanowią pracownicy naukowi i technicy, natomiast grupa letnia to naukowcy, goście, pracownicy techniczni oraz pracownicy administracji ( 8 osób stacjonuje przez cały rok) .
Na Wyspie Króla Jerzego temperatura powietrza jest bardzo niska i wieje bardzo silny wiatr 200 km/h co powoduje, że naukowcy muszą przerywać badania. Bardzo rzadko zdarza się, że niebo jest bezchmurne i nie ma wiatru. Uczestnicy wyprawy mieszkają w dość dużym budynku, nazywanym ze względu na kształt – samolotem. Jest on wyposażony jak zwyczajne mieszkanie. Oglądaliśmy kuchnię –dowiedzieliśmy się, że główny składnik potraw to warzywa i chleb, który sami pieką. W czasie wolnym czytają dużo książek, morsują, opalają się czy robią grilla. Pracownicy stacji obchodzą także święta( Boże Narodzenie, Wielkanoc) i inne uroczystości tj. urodziny, imieniny, karnawał w tym ,, urodziny stacji” 26 lutego. Oprócz czasu wolnego naukowcy i obsługa bardzo ciężko pracują. Naukowcy monitorują np. liczebność pingwinów, temperaturę powietrza, prędkość wiatru i badają złoża minerałów znajdujących się na wyspie. Obsługa techniczna pilnuje, aby sprzęt i aparatura potrzebna do badań była sprawna.
W czasie tej lekcji zdobyliśmy cenną wiedzę na temat tego kim był H. Arctowski, jak długo trwa okres letni na wyspie, kiedy wypada środek zimy czyli midwinter. Ponadto mogliśmy zadawać pytania na czacie i udzielać odpowiedzi – była to fantastyczna lekcja ,,na żywo”.
Uczniowie kl.VI Paulina Tarłowska, Monika Syska, Kacper Barszcz
Znajdź nas!